Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena

Tarp daugelio iškilių istorinių datų, ypatingą reikšmę turi 1918 metų vasario 16 diena. Tai Lietuvos Nepriklausomybės diena.Tai visų knygnešių, didvyrių, sukilėlių išsipildymo diena.

Vadovauti nepriklausomos valstybės kūrimui buvo išrinkta 20 žmonių Lietuvos Taryba. Jos pirmininkas Jonas Basanavičius. Susirinkusi ši Taryba ir paskelbė Lietuvos Nepriklausomybę, patvirtino valstybinį himną, vėliavą, herbą. Vasario 18 d. Nepriklausomybės paskelbimo akto tekstas buvo išspausdintas Vokietijos laikraščiuose. Tačiau jis buvo uždraustas. Vasario 19 d. „Lietuvos aido“ 22 – asis numeris su jo tekstu vokiečių valdžios buvo atimtas.

Vasario 16 – osios aktas – tai apsisprendimas turėti savarankiškumą, nepriklausomybę. Vadinasi, nepriklausoma tauta turi savo valstybę, savo valdžią, įstatymus, kariuomenę, gali pati tvarkyti valstybės ir žmonių reikalus.

Viltis atkurti Lietuvos Neprikalusomybę įsižiebė, kai vokiečiams kare sekėsi vis prasčiau, ir tada Lietuvos tautinio sąjūdžio veikėjai suprato, kad išmušė ir Lietuvos laisvės valanda. Taip 1917 m. rugsėjo 18 – 20 dienomis Vilniuje įvyko lietuvių konferencija. Išrinkta Lietuvos Taryba. Nutarta siekti visiškos nepriklausomybės. Ir 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba, pirmininkaujant Jonui Basanavičiui, priėmė nutarimą, kuriuo paskelbė pasauliui, kad Lietuva tampa laisva valstybė.

Pasibaigus karui, prasidėjo lietuvių kovos už laisvę. Kovose žuvo daug lietuvių – savanorių.

Ši Neprikalusomybės diena rodo, kad reikėjo ne tik didžiulio pasiryžimo, bet ir aukų.

Istorijos mokytoja Ramutė Mėčienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*